Mezinárodní konference v Bojnicích

Bezpečná energie

Kód projektu

Mezinárodní konference ve slovenských Bojnicích završila spolupráci školy na projektu „Bezpečná energie – Energie pro budoucnost“ programu Erasmus plus. Konference s účastí široce respektovaných kapacit z oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů, zástupců škol a veřejné správy se uskutečnila 8. června 2016.

Dvouleté partnerství věnované obnovitelným zdrojům a ekologickému nakládání s energetickými zdroji spojilo celkem pět škol - SOŠ Handlová (Slovensko), SŠEE Sokolnice (ČR), SOUE Plzeň (ČR), Maltepe Anadolu Lisesi Istanbul (Turecko) a Model High School of Mathematics Academician Kiril Popov Plovdiv (Bulharsko)- , jejichž reprezentanti se sjeli do lázeňského městečka v srdci Slovenska. Po úvodním slovu ředitele hostitelské školy z Handlové následovaly příspěvky tamní pedagožky a jedné z hlavních pořadatelek konference Jely Neuschlové a žáků představující průběh, dosáhnuté cíle a výstupy celého projektu.

Kritičtější náhled na obnovitelné zdroje a jejich možnosti představil ve své prezentaci význačný profesor a jaderný fyzik Jozef Masarik z Komenského univerzity v Bratislavě. Odpoledne následovala řada ekologicky zaměřených workshopů pro studenty.

Návštěva pětitisícových Bojnic však účastníkům konference nabídla vedle odborných prezentací i řadu přírodních a kulturních krás – romantický a v noci osvícený zámek tyčící se na kopci nad hlavní třídou malebného městečka, prostorný pečlivě upravovaný lázeňský areál s řadou odpočinkových zón, laviček a kaváren a v neposlední řadě evropský sjezd přepychových veteránů. Dokonale zvládnutá organizace a pohostinnost pořádající školy učinily z konference a celého času stráveného na Slovensku nezapomenutelný zážitek.

Během dvouleté spolupráce na projektu "Bezpečná energie - energie pro budoucnost", financovaného z prostředků EU, bylo provedeno dotazníkové šetření mezi studenty partnerských škol, zjišťující jejich návyky a postoje k šetření elektrikou energií, jednotlivé školy vypracovaly analýzy energetických zdrojů ve svých zemích, z nichž vznikla závěrečná analýza souhrnná, uskutečnilo se pět mezinárodních setkání v partnerských zemích protknutých tematickými exkurzemi a studentský štáb natočil film dokumentující veškeré projektové aktivity.